شیر پروانه ای بدنه فولادی


شیر کشویی – شیر سوزنی – بال ولو – شیر توپی – گیت ولو – گلوب ولو

3 اینچ / 4 اینچ / 5 اینچ / 6 اینچ / 8 اینچ/ 10 اینچ 12 / اینچ / 14 اینچ / 16 اینچ / 18

اینچ / 20 اینچ / /24 اینچ/ 26 اینچ/ 26 اینچ/ 30 اینچ/ 32/ اینچ 36 اینچ / 40 اینچ/ 46

اینچ / 48 اینچ/ 50 اینچ/ 52 اینچ/ 56 اینچ/ 60 اینچ/ 64 اینچ/ 72 اینچ

کلاس 150 – 300- 600- 900 -1500

PN

10/ 16 / 20 / 25 / 40 / 63/ /100

کلاس 800

بال ولو – گیت ولو – چک ولو

شیرهای پروانه ای در تمامی سایز ها هم به صورت دستی و هم خودکار موجود می باشند، ولی در طراحی انواع آن با عملگر دستی و در سایز های بالاتر از 8 اینچ به علت حالت نصب و ابعاد بزرگتر شیر پروانه ای، ازیک گیربکس مکانیکی در بین عملگر دستی (فلکه شیر) و دیسک یا مجرابند آن بکار می رود.نحوه کار گیربکس مکانیکی به این صورت است که از راه شافت متصل به دیسک، نیروی وارد شده از طرف فلکه را به دیسک منتقلکرده و موجب سرعت در باز و بسته شدن دیسک می شود. از آن جایی که طراحی دیسک به گونه ای است که دقیقا در مرکز شیر قرار دارد، برای باز یا بسته شدن به گشتاور کمتری نیاز دارد. به این معنی که تنها باچرخاندن فلکه به مقدار 90 درجه، دیسک از حالت بسته به حالت باز و بالعکس تغییر شکل می دهد. از ویژگی های این ولو می توان به سبکی وزن، کنترل آسان و افزایش سرعت جریان سیال در زمان کوتاه و در هنگامیکه شیر در حال باز شدن است، اشاره کرد. شیر های پروانه ای در دسته شیر های دو طرفه قرار می گیرند.مزایا:

1– کم بودن وزن و اندازه (سبک وزن بودن)

2 – عدم لزوم به تکیه گاه اضافی

3 – سوار کردن فوری و افت فشار کم

4– استفاده از محرک (ساده و آسان)

5 – استفاده از شیر برای بستن و باز کردن و کنترل کردن سیال معایب شیر پروانه ای احتیاج به گشتاور بالا برای کنترل حرکت دیسک قابل هدایت نیست و تحت تاثیر تلاطم جریان است مستعد ابتلا به کاویتاسیون درجریان های پایین تر یکی ازمعایب شیر پروانه ای این است که قسمتی از دیسک همیشه در معرض جریان است حتی در حالت کاملا باز, بنابراین استفاده از شیر پروانه ای همیشه منجر به تغییر فشار می شود.انواع شیر پروانه ای (باترفلای ولو) از نظر اتصال

1- شیر پروانه ای ( باترفلای ولو ) ویفری شیر پروانه ای ویفری که مابین دو تا فلنج قرار گرفته و با چهار تا پیچ بسته می شود. لازم بذکر است شیر پروانه ای ویفری برای فشار بالا به دلیل نقاط اتصال کمتر استفادهنمی شود. شیر پروانه ای ویفری با توجه به نوع سیال و شرایط کاری در متریال بدنه چدن، بدنه فولاد، بدنه استیل وبدنه آلومینیوم برنز تولید می شود.

2- شیر پروانه ای ( باترفلای ولو ) فلنج دار شیر پروانه ای فلنج دار معمولا از سایز 8 اینچ به بالا تولید می شود وبه دلیل حجم سیال دراین سایز ها از عملگر گیربکس حلزونی دستی استفاده می شود که توسط اپراتور باچرخاندن فلکه دستی شفت متصل به دیسک می چرخد وسیال عبور ی کند. شیر پروانه ای فلنج دار به مدل شیر پروانه ای فلنج باریک هم تولید می شود که برای مواردی که نیاز هست فشار بالایی تحمل شود و فضای کمتریهست استفاده می شود.

3- شیر پروانه ای ( باترفلای ولو ) لاگ و شیر پروانه ای لاگ ویفری شیر پروانه ای لاگ بدلیل تعداد سوراخ اتصال بالاتر نسبت به شیر پروانه ای ویفری برای فشار بااتری استفاده می شود. از ترکیبی از شیر پروانه لاگبا شیر پروانه ای ویفری هم استفاده می شود که این شیر از لحاظ ضخامت شیر همانند شیر پروانه ای لاگ و از لحاظ تعداد اتصال به فلنج به شیر پروانه ای ویفری شبیه می باشد.